V46 052 "Szöcske"

V46 052 "Szöcske"
V46 052 "Szöcske"
V46 052 "Szöcske"
V46 052 "Szöcske"

1/87 Méretarányú kis szériás sárgaréz mozdony (fotómaratás) analóg, 4db hajtott tengely, 8 tűs dekóderfoglalat, menetirány szerinti világítás (LED)

A 140 000 ft analóg.

 

140 000 Ft
A vásárlás után járó pontok: 1 400 Ft
Nincs raktáron
Raktáron
szállítás 3-10 munkanap
Nincs raktáron
Nincs raktáron
Értesítést kérek, ha újra lesz raktáron
Kedvencekhez
Nyomtat
Részletek
Hasonló termékek
Adatok / Cikkszám
Részletek

A MÁV V46 sorozat a MÁV részére 1983 és 1992 között szállított, legnagyobb darabszámú, 800 kilowattos villamostolatómozdony-sorozat. Becenevei: „Szöcske”, „Csöpi”, „Hifi-torony”, „Kis Gigant”. A 2011-ben megjelent új pályaszámozási rendszer szerinti pályaszáma: 460-as sorozat.

Előzmények[szerkesztés]

Magyarország kőolajból hagyományosan importra szorult, így a dízelüzemű vontatójárművek használata sok esetben gazdaságtalan vagy éppen kényszermegoldás volt. Az 1973-as olajválság, majd az olajár többszöri kedvezőtlen alakulása okán a Magyar Államvasutak 1980-as évek elejére megvizsgálta annak lehetőségét, hogy milyen módon lehetne a tolatási feladatokat gazdaságosabban elvégezni.

A villamos tolatómozdony igényét a következő felmérésekkel támasztották alá: a vasúthálózat 21%-a volt villamosított az érintett időszakban, az áruforgalom 56%-a ezeken a vonalakon zajlott, ám a villamos tolatási műveletek aránya mindössze 3% volt. A számítások szerint az ország összes tolatási műveletének 15–20%-át azonnal, teljes mértékben ki lehetett volna váltani tisztán villamos tolatással. Így merült fel az igény egy kimondottan ilyen célú mozdony megalkotására, amelyet természetesen a Ganz–MÁVAG tervezett meg a magyar vasút számára.

Története[szerkesztés]

A V46-os mozdonysorozatot a villamosított rendező-pályaudvarokon történő dízelmozdonyos tolatás kiváltására rendelte meg a MÁV, viszont ezek a villanygépek nagyszerűen beváltak a budapesti állomások közötti teherforgalom lebonyolításában, a nagyobb csomópontok környékén a kisebb terhelésű tehervonatok továbbításánál, valamint a személypályaudvarok személykocsi-rendezési munkáiban is. Vonatfűtésre ugyan nem képesek, de nyári időszakban rövidebb személyszállító vonatokon élén is előfordulnak. A sokrétű feladatkör ellátásával a V46-os a Ganz–MÁVAG mozdonygyár egyik legsikeresebb sorozata lett.

Az első öt mozdony 1983-ban épült, majd a tapasztalatok alapján megváltoztatott fékberendezéssel 1986-ban újabb 15 darabot, 1988-ban 25 darabot, 1991-ben pedig 15 darabot gyártottak. Az összesen 60 gépből álló mozdonysorozat összes példánya a MÁV állagát képezte 2016-ban.

A sorozat gépei Budapest-Ferencváros, Dombóvár, Győr, Miskolc, Nyíregyháza, Szeged, Székesfehérvár, Szolnok és Szombathely telephelyek között vannak szétosztva.

A 460-as sorozat vonóerő/sebesség jelleggörbéje
A 460-as sorozat vonóerő/sebesség jelleggörbéje

A sorozat viszonylag fiatal korának és a jól sikerült konstrukciónak is köszönhető, hogy eddig egyetlen példányt sem selejteztek a 460-as mozdonyok közül. Sajnos a vasúti árufuvarozás változásai, a magánvasutak térnyerése és a tulajdonos üzleti döntései miatt azonban ezek a mozdonyok megsínylették az új évezredet: 2016-ban a 60 darabos állományból mindössze 33 dolgozott legalább egyszer, több mozdony tartósan letétes (átmenetileg üzemen kívül helyezett gép, amely 48 órán belül újra szolgálatba állítható, ha a vontatási igények megkövetelik), valamint több fenntartásból kivont gép is van, amely alkatrészbázisként szolgál a működő társai számára. 2019-ben az arány tovább romlott, és számos korábban folyamatosan aktív gép is megállt. 2019-től gyakorlatilag az állomány több mint fele inaktív.

A sajnálatosan alakuló körképben némi pozitívumot jelentett, hogy 2019. októberétől a fővárosi Déli pályaudvarról eltávolították az addig ott szolgáló 448-as (korábbi M44-es) sorozatú mozdonyokat, ugyanis a környék lakossága évek óta panaszkodott a dízelmozdonyok okozta zajártalomra. A helyzet kvázi nyertese a 460-as sorozat volt, ugyanis a MÁV felismerte, hogy a Déli pályaudvar tolatási mozgásaihoz nincsen szükség dízelmozdonyokra, így a helyi forgalomból kivont Bobó helyett Szöcske vette át a feladatot. Itt a két Bobó és egy Szöcske helyett összesen kettő darab Szöcske teljesít tolatási szolgálatot, amelyeket Ferencváros adja ki. (Számos felhasználási területen hasonlóképpen lehetőség volna arra, hogy növekedjen a villamosmozdonyokkal végzett tolatási műveletek aránya, de a pályaudvarokon előforduló néhány nem villamosított vágány jelentette aggodalomból kifolyólag, gyakran egész nap a felsővezeték alatt is inkább dízelmozdonnyal dolgoznak.)

Az ár az áfát nem tartalmazza!

Hasonló termékek
M47 Dacia
140 000 Ft
M47 "remot" Dacia
140 000 Ft
 M44  "BOBÓ"
140 000 Ft
Adatok / Cikkszám
Raktárkészlet
NINCS
Cikkszám
MZ008
paypal